Transformator

Transformator umożliwia przetwarzanie energii elektrycznej prądu przemiennego. Umożliwia podnoszenie, albo obniżanie napięcia i dzięki temu jest jedną z najpopularniejszych maszyn elektrycznych. Wykorzystuje prawo indukcji magnetycznej i zbudowany jest z rdzenia ferromagnetycznego na który są nawinięte co najmniej dwa uzwojenia (cewki).

Jedno z uzwojeń to uzwojenie wtórne, a drugie to pierwotne.

Uzwojenie wtórne, występuje zawsze tylko jedno, jest zasilane energią która ma zostać przetworzona, w skutek przepływu prądu powstaje pole magnetyczne, które oddziałuje na uzwojenie/uzwojenia wtórne.

Uzwojenia wtórne, może ich być więcej, pod wpływem pola magnetycznego w uzwajaniach wytwarza się energia elektryczna. W transformatorach stosuje się różne ilości uzwojeń wtórnych, występują uzwojenia z odczepami. zależnie od ilości zwojów w uzwojeniu na wyjściu otrzymamy inne napięcie, więc taki transformator z wieloma uzwojeniami może dać nam kilka różnych napięć.

Podstawowym parametrem transformatora jest jego przekładnia, która jest stosunkiem liczby zwojów uzwojenia pierwotnego do liczby zwojów uzwojenia wtórnego.

przekladnia_transformatora

W sytuacji kiedy ZW i ZP są takie same to przekładanie wynosi 1:1, czyli nie następuje żadna zmiana, ale zyskujemy galwaniczną separacje obwodów, czyli jedna strona nie jest połączona z drugą. Taki transformator nazywa się transformatorem separacyjnym. a jego główne zastosowanie to laboratoria i szpitale.

Innym ważnym parametrem jest moc pozorna transformatora która jest wyrażana w VA (wolto-amperach).

Transformatory można spotkać w praktycznie każdym urządzeniu zasilanym z sieci, a większe transformatory widujemy na słupach elektrycznych. Służą one do obniżania napięcia na nasze domowe ~240V. Ponieważ energię lepiej się transportuje z wyższym napięciem a mniejszym prądem. Wynika to z prawa Ohma, gdzie przy niskim prądzie występują mniejsze spadki napięcia, czyli mamy mniejsze straty. Jak zawsze chodzi o pieniądze.

Innym typem transformatora jest na przykład autotransformator, który nie zapewnia separacji galwanicznej, ale za to pozwala na regulacje napięcia wyjściowego.

Jest to tylko zalążek artykułu, który zastanie w przyszłości rozszerzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.