Zobacz także:
Możemy także mierzyć wilgotność powietrza, a to dzięki temu, że poziom stężenia wody wpływa na właściwości elektryczne. Dzięki temu możemy stworzyć kilka rodzajów czujników wilgotności.
Rezystancyjny czujnik wilgotności
W takich czujnikach jest mierzona przewodność higroskopijnego materiału, na przykład przewodzącego polimeru. Kiedy materiał wchłania wodę to zmienia się jego przewodność, a czas odpowiedzi takiego czujnika to od 30 sekund do jednej minuty. Wartość rezystancji zmienia się w przedziale, od 1kΩ do 100MΩ. Taki czujnik, zanim ulegnie uszkodzeniu może pracować około 5 lat, ale kontakt z środkami chemicznymi może skrócić tan czas.
Pojemnościowe czujniki wilgotności
Taki czujnik to w zasadzie kondensator zbudowany z dwóch metalowych elektrod, pomiędzy którymi znajduje się cienka warstwa higroskopijnego polimeru, który pełnio role dielektryka. Zmiana stałej dielektrycznej polimeru jest proporcjonalna do wilgotności względnej otoczenia czujnika. Zmiana wilgotności wzglendniej o 1% powoduje zazwyczaj zmianę pojemności o 0,2 – 0,5pF, a pojemność znamionowa (przy wilgotności względniej wynoszącej 50%) to 100 – 500pF, przy temperaturze +25*C. Czas reakcji jest taki sam jak w przypadku czujników rezystancyjnych, czyli 30-60 sekund.
Czujniki wilgotności z chłodzonym lustrem
Jest to już bardziej rozbudowany rodzaj czujników, a swój pomiar opierają na pomiarze punktu rosy. Czujnik zbudowany jest z lustra obok którego przelatuje powietrze, lustro jest chłodzone ogniwem Peltiera, a czujnik optyczny kontroluje kiedy nastąpi skroplenie pary wodnej. Temperatura lustra jak i powietrza jest kontrolowana przy użyciu czujników PT100.
Czujniki wilgotności względnej
Są to czujniki stosowane w przemyśle, na przykład w suszarniach, drewna, papieru, przy odwadniania żywności, czy w przemyśle farmaceutycznym. Jedną z takich metod pomiaru wilgotności jest pomiar różnicy przewodności cieplnej suchego azotu hermetycznie zamkniętego i przewodności cieplnej otoczenia naszego czujnika. Czujnik jest zbudowany z dwóch termistorów w układzie mostkowy.
Czujniki tego typu mogę pracować w wysokich temperaturach, nawet do 300*C, są odporne na działanie środków chemicznych. Ważną cechą tego typu czujników jest również to, że reagują na każdy gaz, którego termiczna przewodność różni się od właściwości suchego azotu.